Srpen 2008

Úvodní strana

20. srpna 2008 v 18:51 | Josef Hlávko |  ÚVODNÍ STRANA
Vítáme Vás na stránkách obce Nahořany, doufáme, že najdete co Vás zajímá.

úvod

19. srpna 2008 v 15:48 | Josef Hlávko |  ÚVODNÍ STRANA
Vítáme Vás na stránkách obce Nahořany, doufáme, že najdete co Vás zajímá.

Nahořanský lvíček

19. srpna 2008 v 15:48 | Ivana Rousková |  KULTURNÍ AKCE V OBCI
NAHOŘANSKÝ LVÍČEK
V neděli 15.6.2008 se v Nahořanech uskutečnila sportovní akce pro děti NAHOŘANSKÝ LVÍČEK - ,,Hurá na kolo".Organizátorky akce byly Stanislava Tupcová a Zdeňka Zákravská, které získaly finanční příspěvek od OÚ v Nahořanech a z grantu pro podporu činnosti s mládeží, který vyhlásila MAS Mezi Úpou a Metují. Jejich snahou bylo připravit pro děti akci, při které se měli možnost společně sejít a pobavit se. S přípravou a průběhem akce pomohli členové a členky SDH Nahořany, dobrovolníci z řad rodičů a místní mládež.
Na trase, která měřila 5,5km byly připraveny situace,s kterými se děti běžně mohou potkat při vyjížďce na kole.Učily se jak ošetřit drobná poranění - základy zdravovědy, jak se chovat při jízdě na kole po hlavní komunikaci, poznávaly rostliny, zvířata, vyzkoušely si střelbu ze vzduchovky a překonávaly přírodní i připravené překážky.
Mladší děti zdolávaly trasu s rodiči, starší mohly vyrazit samy.Cyklistická helma byla podmínkou závodu. Nejmladšímu účastníkovi sportovního odpoledne byli 2 roky.
Vyhlášení vítězů, rozdání sladkých odměn, drobných dárků a opékání vuřtů ukončilo nedělní sportovní klání.
Ivana Rousková

130 let hasičů v obci

19. srpna 2008 v 15:34 | Tupcová, Zákravská, Hlávková |  KULTURNÍ AKCE V OBCI

130 let hasičů v obci

OSLAVA 130 LET OD ZALOŽENÍ SDH NAHOŘANY
Dne 7. června 2008 proběhly oslavy 130 let od založení sboru SDH Nahořany za účasti členů SDH, místních občanů a čestně pozvaných hostů.
Slavnost byla zahájena členskou schůzí v restauraci U hasiče, kde byly zároveň předány pamětní zlaté medaile místním vybraným členům sboru za zásluhy.
Přítomna byla většina členů sboru , někteří členové zastupitelstva obce Nahořany, hosté ze sborů z okolních obcí, zástupci okrsku hasičů a místostarosta Nového Města nad Metují pan Petr Hable.
Dalším bodem po ukončení schůze byl slavnostní pochod ke kostelu sv. Rodiny za doprovodu dechové hudby, ve kterém byl požehnán nový prapor místního sboru. Poté se průvod odebral k památníku padlých, u kterého proběhlo kladení věnců za znění české státní hymny.
Následoval slavnostní průvod obcí až na naše náměstíčko s chobotnicí, které tak nazval jeden z návštěvníků slavnosti po pohledu na stan zapůjčený od motorkářů z Velkého Třebešova.Zde svou řeč pronesli jak starosta sboru Miroslav Zákravský, tak i starosta obce Václav Pavel.Při této příležitosti byl složen slib mladých hasičů SDH na nový prapor.
Odpoledne se už neslo v duchu oslav a zábavy. Vystoupil taneční sbor Jany Michlové z Nového Města nad Metují, skupina mažoretek z Jaroměře - Josefova, historický šerm skupiny NOVICA.
Prohlídku hasičského zásahového vozidla, včetně ukázky zásahu při automobilové nehodě předvedli členové SDH Nové Město nad Metují.
Příznivci historie si mohli prohlédnout v akci požární historickou techniku od hasičských sborů Kleny, Nové Město nad Metují - Krčín, Lhota u Nahořan, Česká Skalice, Brzice, Přibyslav a Bohuslavice nad Metují, kteří také předvedli zábavnou ukázku zásahu hasičů za starých časů.
Následovaly ukázky požárního útoku mladších a starších dětí SDH Nahořany a překvapením na závěr byl seskok parašutistů z Nového Města nad Metují a vytvoření pěnového nástřiku, který si hlavně užili nejmladší návštěvníci slavnosti.
K poslechu a k tanci hrála skupina ELASTIC z Nového Města nad Metují.
Stanislava Tupcová, Zdeňka Zákravská, Jana Hlávková

Zvěřinové hody

19. srpna 2008 v 15:30 | Jana Hlávková |  KULTURNÍ AKCE V OBCI
Zvěřinové hody pro občany.
Myslivecké sdružení v Nahořanech má v současné době 19 členů. Již několik let jsme zvažovali, jak bychom umožnili občanům ochutnat zvěřinu z našeho revíru. Nebylo to možné dříve, pokud se našemu hospodáři podařilo ulovit divočáka.
Rozhodli jsme, že ulovené srnčí před koncem roku nebudeme rozdělovat na díly a vše přenecháme na zvěřinové hody, které uspořádáme v jídelně a.s. Nahořanská. Za pomoci všech členů jsme připravili jídelnu a rozdělili si úkoly pro zajištění akce. V kuchyni vládla p.Vaculová a pomáhali jí ženy myslivců.O mytí nádobí se starali mladší členové z našich řad.
Na jídelníčku jsme si mohli vybrat ze čtyř jídel : divočák na česneku, srnčí na smetaně, srnčí guláš, sekaná. Uvedená jídla nám připravilo SOU v Novém Městě nad Metují. Všichni občané, jak místní i přespolní, byli spokojeni jak s kvalitou, tak i s množstvím jídla, které si vybrali.
Byla to velmi vydařená akce, za což děkuji všem, kteří se zúčastnili a odvedli dobrou práci. Nebylo ani jediné reklamace, ani jiné kritiky, což se u podobných akcí velmi často stává.
Až se budete toulat přírodou, která se nám tak rychle mění před očima, věřte, že naší snahou je jí zachovat i pro další generace. Snažte se nám při tom pomoci.
Jaroslav Ott

Dětský karneval

19. srpna 2008 v 15:21 | Stanislava Tupcová |  KULTURNÍ AKCE V OBCI
V neděli 17.2.2008 pořádaly nahořanské maminky v jídelně NAHOŘANSKÉ a.s. "Dětský karneval", který maminky připraly poprvé. Sešlo se cca 35 dětí v maskách i bez masek (to byli ti skoro již velcí kluci a děvčata). Byli tam princezny, čarodějové, čarodějky, piráti, různá zvířátka (pavouk, pejsek, tygřík), kovbojové, šašek a řada dalších masek. Děti přišly v doprovodu rodičů a prarodičů. Tancovaly při svých oblíbených písničkách, které pouštěl Tomáš Míl. Děti s vervou soutěžily, i s rodiči, prostě se docela fajn všichni společně bavili. Odměnou jim byly sladké dobroty. Pro děti byla připravena tombola, kde téměř každý los vyhrával. Soutěže uváděla G.Šichanová a o průběh se dále staraly S.Tupcová, J.Cohornová, D. Bubeníčková, o občerstvení se postaraly M.Zákravská, I.Rousková, Z. a M. Pavlovy.
Maminky napekly plno sladkých dobrot, které mohli všichni ochutnat.
Tímto jim děkujeme a děkujeme také těm, kteří nám přispěli do pokladničky.
Na dobrovolném vstupném bylo vybráno cca 1.100,-Kč + 650,-Kč získaných
z občerstvení a z tomboly. Tyto peníze budou použity na další akce věnovaným našim dětem.
Zbývá jen dodat, že to bylo velice příjemně strávené odpoledne a důkazem byly rozesmáté dětské úsměvy a za rok opět na shledanou.
Stanislava Tupcová

Úvodník 03

1. srpna 2008 v 15:21 | Josef Hlávko
Vítáme Vás na stránkách obce Nahořany, doufáme, že najdete co Vás zajímá.

Úvod 01

1. srpna 2008 v 15:10 | Josef Hlávko |  ÚVODNÍ STRANA
Vítáme Vás na stránkách obce Nahořany, doufáme, že najdete co Vás zajímá.